امروز : جمعه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۲/۱۸ - ۱۹:۳۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

مونیز: از چارچوب فعلی توافق هسته‌ای راضی‌ام

بصیر،«ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا امروز پنج‌شنبه در یک برنامه تلویزیونی حاضر شد و در خصوص مذاکرات ایران و ۱+۵ سخن گفت. در ابتدا مجری از وی درخصوص مذاکرات لوزان و نتیجه آن پرسید که مونیز گفت: «بر اساس چارچوب مورد توافق، هیچ پلوتونیوم، اورانیوم و یا فعالیت مخفیانه‌ای در ایران وجود نخواهد داشت و […]

بصیر،«ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا امروز پنج‌شنبه در یک برنامه تلویزیونی حاضر شد و در خصوص مذاکرات ایران و ۱+۵ سخن گفت.

در ابتدا مجری از وی درخصوص مذاکرات لوزان و نتیجه آن پرسید که مونیز گفت: «بر اساس چارچوب مورد توافق، هیچ پلوتونیوم، اورانیوم و یا فعالیت مخفیانه‌ای در ایران وجود نخواهد داشت و به همین خاطر، از این چارچوب رضایت دارم.»

مجری در ادامه پرسید که ایران با موجودی فعلی اورانیوم خود، چند بمب اتم می‌تواند بسازد که مونیز با اشاره به پارامترهای مختلف فنی بالاخره گفت که ایران می‌تواند ۸ تا ۱۰ بمب بسازد.

وی افزود: «در حال حاضر ایرانیان حدوداً ۲ ماه تا ساخت بمب فاصله دارند که پس از اجرایی شدن چهارچوب مورد توافق در لوزان، این زمان به بیش از یک سال می‌رسد و این امر، فرصت اقدام را برای ما ایجاد می‌کند.

ارنست مونیز در ادامه به اعمال نظارت کامل بر چرخه تولید سوخت ایران پس از نهایی شدن توافق منطبق بر بیانیه لوزان اشاره کرد و گفت که باید هم معادن و هم تمامی خرید‌های مربوط به برنامه هسته‌ای ایران را تحت نظر بگیریم.

مجری از وی پرسید که چگونه این کار را انجام می‌دهید که مونیز با خنده گفت: «با ابزاری که در داخل داریم.»

مجری برنامه برای بار دوم از مونیز در خصوص دخالت‌های کنگره در روند توافق پرسید که این وزیر میانسال بدون ارائه پاسخی صریح، گفت که مذاکرات هسته‌ای امری «بین دولتی» است./ع

بلاغ

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news