امروز : جمعه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۲/۲۵ - ۵:۳۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

هاشمی: ملتی که کتاب ندارد، فرهنگ ندارد

بصير، به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در دیدار رئیس و معاونین سازمان اسناد و کتابخانه ملی، غنای ایران در اسناد تاریخی و سابقه فرهنگی و تمدنی قوم ایرانی در تألیف و استفاده از کتاب را ستود و گفت: دانشگاه جندی شاپور با حضور دانشمندان […]

بصير،

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام صبح امروز در دیدار رئیس و معاونین سازمان اسناد و کتابخانه ملی، غنای ایران در اسناد تاریخی و سابقه فرهنگی و تمدنی قوم ایرانی در تألیف و استفاده از کتاب را ستود و گفت: دانشگاه جندی شاپور با حضور دانشمندان اکثر اقوام و ادیان، یک مرکز بزرگ آموزشی و پژوهشی و تقریباً مملو از اسناد و کتاب‌های ترجمه شده بود که بعدها اساس پیشرفت غرب در نهضت ترجمه شد.

ایشان در ادامه این دیدار با اشاره به اوضاع نابسامان اسناد در زمان رژیم پهلوی، گفت: متأسفانه تا پس از جنگ هم اسناد کشور که از مهمترین سرمایه‌های ملی هستند، بدون هیچ نظمی در انبارهای نمور زیر زمین بود و تأسیس سازمان و ساخت کتابخانه ملی در راستای حفظ گنجینه فرهنگی کشور بود. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر صبغه فرهنگی سازمان اسناد و کتابخانه ملی، گفت: تقویت زیرساخت‌های فرهنگی که کتاب اساس آن است، به توسعه همه جانبه در ابعاد دیگری می‌انجامد.

ایشان با اشاره به سفرهای خویش به کشورهای آسیای میانه و وجود نمادهای فرهنگی، گفت: مثلاً در ازبکستان و در احمدآباد هند، مجموعه‌هایی از کتاب‌های فارسی داریم که می‌توانید با تعاملات سازنده، این سرمایه‌ها و یا کپی آنها را به کشور برگردانید. آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از سخنان خویش با یادآوری شرایط فرهنگی مخصوصاً در مقوله اسناد و مدارک در سال‌های اول پس از پیروزی انقلاب، گفت: با تهیه لوازم ترمیم اسناد و آموزش نیروها از هدر رفتن اسناد تاریخی جلوگیری کردیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، ترویج محتوای کتاب‌های ایران را برای همه ملت‌ها مفید دانست و گفت: تحقیقات دانشمندان و علمای ایران، پایه و اساس پژوهش‌های علمی اسلام و مسلمانان است. در آغاز این دیدار آقای دکتر صالحی امیری، مشاور رئیس‌جمهور و رئیس سازمان، آقای غلامرضا عزیزی، رئیس پژوهشکده اسناد، آقای دکتر فریبرز خسروی، معاون پژوهش و برنامه‌ریزی، آقای دکتر غلامرضا امیرخانی، معاون کتابخانه ملی، آقای نصیری، مدیر کل حراست سازمان اسناد و کتابخانه، به ارائه گزارشی از برنامه‌ها و فعالیت‌های سازمان در جهت فعالیت بیشتر، دیجیتالی کردن اسناد، جمع آوری نسخه‌های خطی و تأمین بودجه برای فرستادن کتاب‌های ایرانی به سراسر جهان و همچنین برگزاری یک جایزه بین‌المللی با نام یکی از مشاهیر و بزرگان فرهنگ و ادب کشور پرداختند.

بهار نيوز

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news