امروز : شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۲/۲۶ - ۸:۴۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

پایان نشست کمپ دیوید در سایه اختلافات

بصیر، این بیانیه در حالی صادر شد که روز پنجشنبه در شروع نشست، امریکا و کشورهای عربی خلیج فارس نارضایتی خود را از مواضع یکدیگر در مسائل مختلف اعلام کردند. در بیانیه پایانی نشست بر تضمین امریکا برای صادرات سلاح به کشورهای جنوب خلیج فارس تاکید شده است. همچنین مقرر شد هیئتی از آمریکا برای […]

بصیر، این بیانیه در حالی صادر شد که روز پنجشنبه در شروع نشست، امریکا و کشورهای عربی خلیج فارس نارضایتی خود را از مواضع یکدیگر در مسائل مختلف اعلام کردند.

در بیانیه پایانی نشست بر تضمین امریکا برای صادرات سلاح به کشورهای جنوب خلیج فارس تاکید شده است.

همچنین مقرر شد هیئتی از آمریکا برای بررسی این موضوع در هفته های آینده به منطقه سفر کند.

کشورهای عربی حوزه خلیج فارس پیشتر اعلام کرده بودند که درپی دریافت تضمین هایی از دولت اوباما از جمله موافقت با امضای قراردادهای امنیتی و خرید تسلیحات بیشتر هستند.

بر اساس آمار،  امریکا از زمان آغاز حملات عربستان به یمن حدود ۳۰ میلیارد دلار سلاح به آل سعود فروخته است.

باراک اوباما که میزبان مقامات کشورهای عربی حوزه خلیج فارس در کمپ دیوید بود در کنفرانسی خبری پس از این نشست، محور گفتگوها را مذاکرات هسته ای با ایران، تحولات سوریه و مسائل یمن اعلام کرد.

با وجود دعوت اوباما از سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، در نشست کمپ دیوید فقط امیران کویت و قطر حضور داشتند.

کارشناسان شرکت نکردن سران عربستان، عمان، امارات و بحرین در این نشست و حضور مقامات رده پایین تر این کشورها را نشان دهنده عمق اختلاف دیدگاه دو طرف درباره برخی مسایل منطقه ای می دانند.

هر چند رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری خود در پایان نشست، با گره زدن امنیت آمریکا و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس تلاش کرد این اختلاف ها را کم رنگ نشان دهد.

پس از نشست کمپ دیوید، تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر با حضور در کنفرانسی خبر گفت: همه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از توافق هسته ای با ایران استقبال می کنند./آ

بلاغ

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news