امروز : سه شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۲/۲۹ - ۲۰:۵۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

قول وزیر برای تاسیس بنیاد خیام‌ و عطار

بصير، علی جنتی در همایش علمی پژوهشی خیام که در فرهنگسرای سیمرغ برگزار شد، اظهار کرد: این پیشنهاد بسیار بجا است و نیاز است بنیادی جداگانه برای خیام و عطار راه‌اندازی شود که در آن اسناد، مدارک، پژوهش‌ها و مطالعاتی که درباره این شخصیت‌هاست جمع‌آوری شود و مرکزی به نام عطارشناسی و خیام‌شناسی تاسیس شود. […]

بصير،

قول وزیر برای تاسیس بنیاد خیام‌ و عطار
علی جنتی در همایش علمی پژوهشی خیام که در فرهنگسرای سیمرغ برگزار شد، اظهار کرد: این پیشنهاد بسیار بجا است و نیاز است بنیادی جداگانه برای خیام و عطار راه‌اندازی شود که در آن اسناد، مدارک، پژوهش‌ها و مطالعاتی که درباره این شخصیت‌هاست جمع‌آوری شود و مرکزی به نام عطارشناسی و خیام‌شناسی تاسیس شود. من نیز قول کمک و مساعدت داده‌ام. جنتی گفت: در رابطه با پایتخت کتاب کشور نیز بر اساس شاخص‌هایی که در وزارت تعریف شده بود، مرز بین اهواز و نیشابور نزدیک بود و اطمینان دارم در سال‌های آتی قطعا نیشابور به عنوان پایتخت کتاب انتخاب خواهد شد به شرطی که از هم‌اکنون نهضت کتاب‌خوانی و مطالعه در این‌جا اتفاق بیفتد.

او همچنین با اشاره به شخصیت و اندیشه خیام گفت: خیام شخصیت ویژه و عمیقی دارد. سه مساله‌ای که در اندیشه او وجود دارد اول اغتنام وقت و بهره بردن از لحظات عمر است که این اندیشه را در بسیاری از اشعار او مشاهده می‌کنیم؛ دوم حسرت و تاسف بر گذشت عمر و این که عمری که می‌گذرد دیگر بازگشتی در کار نیست و سوم عبرت از روزگار است. جنتی افزود: به قول دکتر شفیعی کدکنی، نیشابور فشرده‌ای از ایران بزرگ است. او همچنین گفت: شاید بتوان گفت شعر تفننی‌ترین و آخرین تخصص خیام بوده که با آن شهره عالم شده است، در حالی که پیش از آن که شاعر باشد، فیلسوفی ژرف‌اندیش، ریاضیدانی مبتکر و ستاره‌شناسی ماهر بوده و آن‌گونه که برخی منابع گفته‌اند در موسیقی و طب هم دست داشته است.

بهار نيوز

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news