امروز : پنج شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۲/۳۱ - ۹:۴۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

پرواز کمک ایران در جیبوتی می‌نشیند

بصير،حسین امیرعبداللهیان امروز چهارشنبه و در حاشیه دیدار وزیر امورخارجه کشورمان با والری آموس معاون کمک های انساندوستانه دبیرکل سازمان ملل گفت: در دیدار امروز آخرین وضعیت یمن و راه های مختلف ارسال هرچه سریعتر کمک های انساندوستانه به داخل یمن مورد بحث و بررسی قرار گرفت. وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران پییشنهادهای […]

بصير،حسین امیرعبداللهیان امروز چهارشنبه و در حاشیه دیدار وزیر امورخارجه کشورمان با والری آموس معاون کمک های انساندوستانه دبیرکل سازمان ملل گفت: در دیدار امروز آخرین وضعیت یمن و راه های مختلف ارسال هرچه سریعتر کمک های انساندوستانه به داخل یمن مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران پییشنهادهای متنوعی برای خروج از بن بست در ارسال کمک های انساندوستانه ارایه کرده است گفت: متاسفانه در پنج روز آتش بس موقت در یمن شاهد دو اتفاق ناخوشایند بودیم اول اینکه سعودی ها به آتش بس پایبند نماندند و دوم اینکه به علت نقض مکرر آتش بس از سوی عربستان سعودی امکان ارسال کمک های انساندوستانه توسط سازمان ملل فراهم نشد از جمله کمک های متنوعی که جمهوری اسلامی ایران فراهم کرده بود.

معاون وزیر امور خارجه یادآور شد جمهوری اسلامی ایران حداقل در یک مرحله سه فروند کمک های غذایی از طریق جیبوتی و یک فروند کمک های دارویی از طریق عمان و همچنین کشتی نجات اقدام به ارسال کمک های انساندوستانه به یمن کرده است. امیرعبداللهیان ادامه داد: سفر خانم والری آموس در این چارچوب صورت گرفت تا راهکارهای مشترکی در این زمینه پیدا شود.

با توجه به موقعیت جغرافیایی جمهوری اسلامی ایران و توجه دولت و مردم ایران در ارسال کمک های انساندوستانه ما آمادگی خود را در این زمینه اعلام کرده ایم تا هر کمکی که می توانیم با سازمان ملل به عمل بیاوریم. معاون عربی افریقایی وزیر امورخارجه ادامه داد: ما حتی پیشنهاد کرده ایم که جزیره کیش یکی از مراکز دپوی کمک های بین المللی و انتقال فوری آن به یمن باشد و قرار شد مقامات سازمان ملل این پیشنهاد را مورد بررسی قرار دهند.

امیرعد عبداللهیان همچنین گفت: درباره نحوه ورود کمک ها به یمن دو روز قبل دکتر ظریف پیشنهادی مبنی بر ایجاد مناطق سبز برای کمک رسانی در داخل یمن مطرح کرد و به طور مشخص پیشنهاد شد چندین بندر و فرودگاه به عنوان منطقه سبز قرار گیرد و عملیات نظامی علیه آن صورت نگیرد تا حتی در سخت ترین شرایط کمک ها وارد یمن شود.

معاون وزیر امورخارجه در ادامه به رایزنی های خود با والری آموس اشاره کرد و گفت: در جریان این گفت وگو ها آخرین تحولات عراق و سوریه و همچنین تقویت عملیات امدادرسانی سازمان ملل در مناطق بحران زده و همچنین مناطقی که نیروهای تروریستی تحت کنترل دارند مورد بررسی قرار گرفت.

امیرعبداللهیان گفت: همچنین این بحث مطرح شد که سازمان ملل متحد چگونه می تواند در ایفای وظایف خود نقش پررنگ تری داشته باشد. معاون عربی افریقایی وزیر امورخارجه در ادامه با بیان اینکه کمک هایی که کشتی نجات به یمن منتقل خواهد کرد با هماهنگی کامل سازمان ملل متحد انجام می شود گفت: این کمک ها بر اساس ترتیبات سازمان ملل باید در بندر جیبوتی توسط سازمان ملل تفتیش و مورد بازرسی قرار گیرد. ما در این مرحله هستیم و این کشتی با هماهنگی سازمان ملل در جیبوتی پهلو می گیرد تا پروتکلی که سازمان ملل تدارک دیده طی شود.

وی یادآور شد : امیدواریم تا برقراری آتش بس پایدار و اجرای پیشنهاد دکتر ظریف مبنی بر ایجاد بنادر و فرودگاه هایی به عنوان منطقه سبز امکان ارسال کمک ها به یمن به سرعت فراهم شود. امیرعبداللهیان خاطرنشان کرد: نکته مهم اینکه از ابتدای تحولات یمن جمهوری اسلامی ایران در کمک به مردم یمن ، توقف تجاوزات عربستان و تقویت روند سیاسی نقش مهمی ایفا نموده است و این نقش هعمچنان ادامه خواهد یافت تا زمانی که ما در جارچوب طرح جمهوری اسلامی ایران شاهد برقراری صلح و امنیت در یمن باشیم.

وی در خصوص این طرح گفت: گام اول این طرح برقراری آتش بس فوری و گام دوم ارسال کمک های انسان دوستانه و گام سوم گفت وگوهای ملی است که براساس آخرین هماهنگی با مقامات سازمان ملل و تلاش های دبیرکل و نماینده وی در امور یمن انجام می شود که این تلاش ها منجر به گفت و گوهای ملی یمنی ها در مکان بی طرف احتمالا ژنو خواهد شد.

امیرعبداللهیان گام چهارم طرح جمهوری اسلامی را تشکیل دولت فراگیر ملی برای رسیدن به نتایج ملموس تر اعلام کرد و گفت: در همین راستا امشب اسماعیل ولد الشیخ نماینده دبیرکل سازمان ملل در امور یمن وارد تهران می شود و فردا گفت وگوهای جدی با دکتر ظریف و برخی از مقامات کشورمان خواهد داشت. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه جمهوری اسلامی ایران هم در این گفت وگو ها حضور خواهد داشت گفت: انصارالله تاکید کرده است که جمهوری اسلامی ایران هم در این مذاکرات حضور یابد. ، ما تاکید داریم که این گفت وگوها با حضور همه طرف های یمنی و نقش محوری سازمان ملل برگزار شود و کشورها صرفا نقش تسهیل کننده داشته باشند و نه مداخله در روند مذاکرات.

بهار نيوز

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news