امروز : شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۳/۰۹ - ۷:۴۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

دورویی و دروغ جانبازان را می‌آزارد/ مهم‌ترین آرزوی ما در دوران دفاع مقدس شهادت بود

بصیر، به مناسبت سالروز ولادت حضرت ابوالفضل(ع) روز جانباز، با سیدقاسم حسینیان بخشدار مرکزی شهرستان فریدونکنار به گفت‌و‌گو نشستیم. حسینیان که از ۱۵ سالگی وارد جنگ شد حدود ۵۰ ماه در جبهه جنگ حاضر بود و سه بار به درجه رفیع جانبازی نائل آمد. از حسینیان که بیشتر در خاطرات حاج بصیر شنیده‌ایم، زندگی خود […]

بصیر، به مناسبت سالروز ولادت حضرت ابوالفضل(ع) روز جانباز، با سیدقاسم حسینیان بخشدار مرکزی شهرستان فریدونکنار به گفت‌و‌گو نشستیم.

حسینیان که از ۱۵ سالگی وارد جنگ شد حدود ۵۰ ماه در جبهه جنگ حاضر بود و سه بار به درجه رفیع جانبازی نائل آمد.

از حسینیان که بیشتر در خاطرات حاج بصیر شنیده‌ایم، زندگی خود را پس از سه بار مجروحیت خواست خداوند می‌داند.

بخشدار مرکزی فریدونکنار که سه بار در عملیات‌های والفجر ۶، قدس و والفجر ۱۰ در حلبچه به درجه جانبازی نائل شده بود از فاصله بسیار نزدیک مورد اصابت تیر مستقیم دشمن قرار گرفت اما مشیت خداوند ادامه حیات این جانباز فریدونکناری بود.

وی که در دوران جنگ و به ویژه در مرخصی‌های خود به کار بنائی مشغول بود، اعزام خود به جبهه را از طریق فدائیان اسلام عنوان کرد.

حسینیان پس از جنگ ادامه تحصیل می‌دهد و در رشته جامعه‌شناسی مدرک فوق‌لیسانس خود را دریافت می‌کند.

با وی به صورت صمیمی و مختصر به گفت‌و‌گو نشستیم که تقدیم خوانندگان محترم می‌شود:

بصیرنیوز: نقش جانبازان در ترویج فرهنگ و ارزش‌های اخلاقی و اسلامی چیست؟

حسینیان: مسائل فرهنگی ظرافت خاص خود را دارد، باید به زمان و مکان نیز توجه داشته باشیم، حضرت علی(ع) می‌فرمایند «فرزندان را به زمان‌شان تربیت کنید»، اگر فهم درستی از زمانه داشته باشیم می‌توانیم مسائل فرهنگی را بهتر به جوانان منتقل و فرهنگ ایثار و شهادت را به نسل جدید منتقل کنیم.

بصیرنیوز: زمان و مکان چطور در ترویج فرهنگ نقش دارند؟

حسینیان: در آن زمان باید به جنگ دشمن در جبهه‌ها می‌رفتیم و از ناموس و وطن‌مان دفاع می‌کردیم، امروز نیز این دفاع وجود دارد اما نوع آن تغییر کرده است، شرایط کنونی در واقع جنگ با دشمن در فضای مجازی است، به همین دلیل اگر با جوانان دوست شویم و با آنها همراه باشیم در مسائل فرهنگی پاسخ بهتری می‌گیریم.

بصیرنیوز: چه چیزی در عصر حاضر شما را آزرده خاطر و ناراحت می‌کند؟

حسینیان: دورویی و دروغ بیشتر ما را رنج می‌دهند، امروز بحث دین و مسائل انقلاب را مطرح می‌کنیم اما خودمان به آن عامل نیستیم و جوانی که ما را الگوی خود قرار داده دیگر نمی‌تواند آن را قبول کند، در این صورت است که فرد الگو بد جلوه می‌کند و تداوم این امر به نظام و اهداف انقلاب لطمه می‌زند.

بصیرنیوز: مهم‌ترین آرزوی شما در دوران دفاع مقدس چه بوده است؟

حسینیان: مهم‌ترین آرزوی ما در دوران دفاع مقدس حضور در جبهه‌های جنگ و شهادت بود، آرزو در آن دوران معنوی بود، اگر به آن دوران برگردیم و جنگی بر ما وارد شود قطعا دوباره به جبهه‌ها می روم.

بصیرنیوز: آیا به اندازه شان جانبازان از آنها حمایت شده است؟

حسینیان: عده ای بسیار محجوب هستند و حقوق خود را پیگیر نمی‌شوند اما در برخی موارد تبعیض‌ها و دورویی اثر بدی برای جانبازان می‌گذارد، کارگزاران و دستگاه‌های متفاوت باید شان جانبازان را حفظ کنند و تبعیض‌ها مناسب این افراد نیست، دیدار با خانواده شهدا و جانبازان در طرح سپاس کمترین کاری است که مسئولان می‌توانند انجام دهند، بعد از جنگ رزمندگان و به ویژه جانبازان با مشکلات زیادی روبه رو می‌شوند و باید از آنها سرکشی و حمایت کرد.

بصیرنیوز: سخن پایانی

حسینیان: توقع جانبازان این است که به آنهایی که در جنگ خدمت کردند و کم‌توجهی شد نگاه بهتری شود.

گفت‌و‌گو: ابوالقاسم فرجی

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news