امروز : شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۳/۰۹ - ۷:۴۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

زبان‌ها برای انتقاد از دولت و رئیس‌جمهور باز می‌شود/ما اهل خواب‌دیدن و رمال و جن‌گیر نبودیم/تمایلات شخصی و جناحی را در کارها دخالت ندهیم

بصیر، حسن روحانی صبح امروز شنبه در همایش سراسری فرمانداران کشور که در سالن اجتماعات وزارت کشور برگزار شد، طی سخنانی اظهارداشت: جلسه بسیار مغتنمی برای من و همکاران من است که در جمع مسئولان وزارت کشور، استانداران، فرمانداران سراسر کشور است. وی افزود: شما به عنوان نمایندگان عالی نظام در سراسر میهن عزیز ایران اسلامی […]

بصیر، حسن روحانی صبح امروز شنبه در همایش سراسری فرمانداران کشور که در سالن اجتماعات وزارت کشور برگزار شد، طی سخنانی اظهارداشت: جلسه بسیار مغتنمی برای من و همکاران من است که در جمع مسئولان وزارت کشور، استانداران، فرمانداران سراسر کشور است.

وی افزود: شما به عنوان نمایندگان عالی نظام در سراسر میهن عزیز ایران اسلامی ما به عنوان مسئولان رده بالای اجرای کشور هستید.

رئیس قوه مجریه تصریح‌کرد: همه ما از جمله شما،اعمال و رفتارمان به عنوان اعمال و رفتار نظام تلقی می‌شود، مردم تفاوت زیادی بین این و آن قائل نیستند.

روحانی ادامه داد: هر کس در هر سمتی مخصوصاً در سمت مجری عالی در کشور حضور دارد عمل، رفتار و نگاه و برخورد و تعامل او به عنوان نمونه‌ای از برخورد و تعامل نظام تلقی می‌شود.

وی تصریح کرد: به همین دلیل اعمال و رفتار ما اهمیت خاصی دارد، هم پای خودمان و هم پای شهرستانمان و هم پای استان‌مان و هم پای کشورمان و هم پای نظام اسلامی‌مان حساب می‌شود.

روحانی گفت: دولت به عنوان نماینده مردم و به عنوان منتخب مردم در یک انتخابات رقابتی پرشور در دو سال قبل و در ۲۴ خرداد ۹۲ این بار مسئولیت را بر دوش گرفت.

وی با بیان اینکه قدرتی که در اختیار دستگاه اجرایی است به عنوان یک امانت است، افزود: مردم این قدرت را با صندوق آرا به عنوان امانت ۴ ساله در اختیار ما گذاشته‌اند، آن زمانی که این امانت را در اختیار ما می‌گذاشتند همه حرف‌های خودشان را زدند.

رئیس دولت یازدهم ادامه داد: آنها گفته‌اند که ما این قدرت را به شما می‌دهیم به شرط عدالت، به شرط اجرای قانون و به شرط تحقق قانون اساسی ، انتظار ما از شما یک دولت متعادل و تعامل گراست، انتظار ما از شما آن است که اخلاق و راستگویی و امانت‌داری مدنظر شما باشد.

وی گفت: همه شما این صداها را از مردم می‌شنیدید، از اختلافاتات، از دعواها خسته شدیم از شعارهای بی محتوا خسته‌ شدیم، ما ملت صلح و آشتی هستیم و ما می‌خواهیم با جهان و دنیا تعامل سازنده داشته باشیم.

روحانی همچنین افزود: مردم هم همچنین این را گفتند که ما در جامعه خواستار وحدت هستیم و اقوام و اقلیت‌ها باید احترام خود را داشته باشند. ما خواهان یک امنیت پایدار در ایران و در منطقه هستیم. هیچ ندایی نبود که مخفی باشد همه آشکار و با صدای بلند این سخنان را شنیدیم، در تمام سخنرانی‌ها آنگاه که سخن از آشتی و صلح و تعامل و رونق اقتصادی و نجات اقتصاد و احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان مطرح می‌شد مردم با فریاد بلند آن را تائید می‌کردند. پس ما امانت داریم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ممکن است یک استانداری، فرمانداری، وزیری نظرات فردی و شخصی داشته باشد اما ما به این سمت نیامده‌ایم تا نظرات شخصی و فردی خود را اعمال کنیم. ما در این جایگاه قرار نگرفته‌ایم که تمایلات جناحی مان را اعمال کنیم، ممکن است هر فردی به یک حزب، جناحی و سمت و سویی تمایل داشته باشد که اشکالی هم ندارد.

وی در ادامه با بیان اینکه زبان‌ها برای انتقاد از دولت و رئیس‌جمهور باز می‌شود، گفت: ما اهل خواب‌دیدن و رمال و جن‌گیر نبودیم.

حجت‌الاسلام روحانی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه انتظار مردم از دولت، دولتی متعادل است، خاطرنشان کرد: انتظار مردم از شما این است که امانت و راستگویی را مدنظر داشته باشید و همه شما این را شنیده‌اید که از اختلافات و دعواها خسته شدید، از شعارهای بی‌محتوا خسته شدید.

وی افزود: ما ملتی صلح‌طلب و آشتی‌جو هستیم و می‌خواهیم با دنیا تعامل سازنده داشته باشیم. در جامعه ما خواستار وحدت هستیم، اقوام و اقلیت‌ها باید احترام خود را داشته باشند، ما خواهان یک امنیت پایدار در ایران و منطقه هستیم و این ندایی نبود که مخفی باشد و همه آشکار و با صدای بلند آن را شنیدید.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دولت شعارش فراجناحی است، تصریح کرد: در تمام سخنرانی‌ها آنگاه که سخن از آشتی، تعامل، رونق اقتصادی و احیای اخلاق و تعامل سازنده با جهان مطرح می‌شد مردم با فریاد بلند آن را تائید می‌کردند پس ما امانتداریم، ممکن است یک استانداری، وزیری نظرات فردی یا شخصی داشته باشد اما ما به این سمت نیامده‌ایم تا نظرات شخصی و فردی خودمان را مبنا قرار دهیم و ما نباید تمایلات جناحی اعمال کنیم.

حجت‌الاسلام روحانی ادامه داد: ممکن است هر فردی به سمتی، جناحی یا حزبی تمایل داشته باشد که اشکالی ندارد و این دولت شعارش دولت فراجناحی بوده است اما اگر بر روی صندلی استانداری، صندلی فرمانداری، وزارت یا صندلی ریاست، قرار گرفتید باید حزب، جناح و تمایل شخصی، قومی، قومیتی را فراموش کنید، شما هستید و خدا و مسئولیت سنگین قانونی برای کشور و ملتت،  این عهد ما با مردم بود.

رئیس جمهور در ادامه یادآور شد: مردم با ما خویشاوندی نداشتند، مردم به دلایل واهی به ما رای ندادند، خوب دقت کردند و انتخاباتی شگفت‌انگیز که ما وقتی آرا را در تهران، شهرستان‌ها ، روستاها و روستای کوچک پشت کوه مشابه می‌دیدیم و این به معنای پیام عمومی از سوی کل ملت ایران بود.

روحانی خاطرنشان کرد: مردم به برنامه رای دادند، مردم به وعده‌ها رای دادند و اگر امروز رئیس‌جمهور، وزرا، استانداران، بخشداران، مدیرکل‌ها و همه مسئولین به آن وعده‌هایی که به مردم دادند عمل نکنند، این نوعی خلف وعده و این نوعی خیانت در امانت مردم است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مردم قدرت مشروط در اختیار ما قرار داده‌اند، خاطرنشان کرد: مردم این قدرت را بی قید و شرط به ما نداده‌اند و این قدرت مال ما نیست و قدرت اداره کشور و قدرت امضایی که امروز به  عنوان فرماندار و استاندار تاثیرگذار است، این قدرت را مردم و قانون به صورت مشروط به شما داده‌اند. قدرتی را در اختیار گذاشتند که با شرایطی که ما با مردم داشته‌ایم، به آن شرط و شرایط پایبند باشیم.

روحانی با بیان اینکه تلاش دولت در ۲۱ ماه گذشته بر این بوده است که ما به وعده‌های خود به مردم عامل باشیم و عمل کنیم، تصریح‌کرد: ما به مردم وعده داده بودیم که در زمینه زندگی مردم و اقتصاد مردم آرامش، ثباتی را حاکم کنیم، ما به مردم گفته بودیم دولتی خواهیم بود که اگر برای خرید یک جنس به مغازه‌ای مراجعه کردید قیمت ۸ صبح با ۹ صبح تفاوتی نداشته باشد و یا صبح با عصر و یا امروزش با فردایش تفاوتی نداشته باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: ما به مردم وعده دادیم اقتصادی را بسازیم که نوسانش همپای نوسان معقول جهانی باشد. ما به مردم وعده دادیم ثباتی را بر اقتصاد حاکم کنیم که صف برای طلا و سکه و ارز نباشد و این وعده‌های خود من به صراحت در سخنرانی‌های انتخاباتی است.

روحانی با بیان اینکه به مردم وعده آرامش دادیم، تصریح کرد: همه نهادها عین دولت در برابر رای مردم مسئول هستند و این رای مردم تنها برای دستگاه اجرایی نبوده است. یک انتخابات ملی که البته انتخابات مجلس شورای اسلامی نیز ملی است اما حوزه انتخابیه است یا  اینکه انتخابات مجلس خبرنگان نیز انتخاباتی ملی است اما این انتخابات در حوزه‌های انتخابی استانی خود است، بنابراین یک انتخابات ملی است که همه مردم پای صندوق آرا در همه شهرها، شهرستان‌ها، استان‌ها و حوزه‌های انتخاباتی می‌روند و به یک نفر به عنوان رئیس جمهور و برنامه ریزی وی رای می‌دهند.

رئیس جمهور با بیان اینکه مردم در طی ۴ سال یک بار مطالبات، نظرات، فکر و رویکردشان را آن زمان که با یکی از کاندیداها ببینند به آن کاندیدا رای می دهند خاطرنشان کرد: گاهی بین نفر اول و دوم انتخابات اختلاف رای ۱۰۰ هزار رای بود و می‌گفتیم که تفاوت زیاد نیست اما در این انتخابات بین نفر اول و نفر دوم ۱۳ میلیون اختلاف رای بود. که این نشان‌دهنده ‌آن است که مردم دقیق، آگاهانه، حساب شده مسیری را برگزیدند و انتخاب کردند.

روحانی تصریح کرد: ما در برابر ۲۴ خرداد ۹۲ بار مسئولیت سنگینی را بر دوش داریم، باید به تمام آن وعده‌ها عامل باشیم و عمل کنیم و احساس من این است که دولت همه توان خود را برای اجرای وعده‌ها به کار گرفته است که البته طبیعی است که نقص داشته باشیم یا در این راه توفیقات ما صد در صد نباشد اما جهت‌گیری دولت درست بوده است.

رئیس جمهور ادامه داد: اینکه امروز شاهد هستیم که سرمایه‌داران بخش خصوصی حاضر هستند سرمایه خود را بر روی زمین ، مستقر کنند و حتی سرمایه دارانی و کارآفرینانی که ایرانی مقیم خارج از کشور هستند، یا خارجی هستند برای سرمایه گذاری اظهار تمایل می‌کنند این به معنای آن است که راه دولت درست بوده و اینکه مردم حرص و ولع ندارند که اجناس را در پستوی خانه‌شان انبار کنند نشان می‌دهد که راه دولت درست بوده است؛ اینکه ما امروز صف‌های تحقیرکننده ملی در تهران و شهرستان را نداریم به معنای آن است که راه دولت درست بوده است.

روحانی در ادامه خاطرنشان کرد: اینکه امروز عده‌ای آزادانه و به راحتی و بدون لکنت زبان از دولت انتقاد می‌کنند به معنای راه صحیح دولت است، همه به دولت اعتماد کردند و اینکه این دولت به وعده‌اش عمل کرده انتقادپذیر است.

رئیس جمهور با بیان اینکه هیچ قوه‌ای امروز بجز دولت در کشور وجود ندارد که مردم بدون دغدغه و لکنت زبان از آن انتقاد کنند، اظهار داشت: شما اگر به کسی بگویید که از مجلس انتقاد کن به شما خواهد گفت که از مجلس چگونه انتقاد کنم و بگذارید زندگی کنیم یا اگر به کسی بگویید از قوه قضائیه انتقاد کند به شما می‌گوید که به بگذارید زندگی کنیم اما اگر بگوییم که از دولت یا رئیس جمهور انتقاد کنید زبان باز می‌شود به نقد برای انتقاد  از دولت و همه گل از گلشان شکفته می‌شود.

روحانی ادامه داد: این به معنای آن است که مسیری که این دولت انتخاب کرده است درست بوده، ما باید نقد شویم و باید از ما انتقاد کنند چرا که ما دارای عصمت نیستیم، متاسفانه و یا خوشبختانه خواب هم نمی‌بینیم، به فال و فالگیر و جن گیر هم از ابتدا معتقد نبودیم چرا که مبنای ما مشورت با صاحبنظران، انجمن‌های تخصصی و جمع‌های تخصصی است. قرارمان از ابتدا این بوده است که با آنها شور و مشورت کنیم.

رئیس‌جمهور در ادامه افزود: نباید کسی بگوید که سپاه، صدا و سیما، فرماندار، دفتر امام جمعه و غیره طرفدار فلان نامزد در انتخابات است زیرا این برای انتخابات سم است.

وی تاکید کرد: همه مقامات مسئول، همه قدرت‌های مسلح و غیرمسلح و همه مسئولانی که مسئولیتشان برای حزب و جناح است نباید کاری کنند که به آنها تهمت زده شود.

روحانی اظهار داشت: بگذاریم یک انتخابات شفاف و رقابتی شکل بگیرد. انتخاباتی که مردم حس کنند رای آنها به عنوان حق‌الناس حفظ شده است. معیار صلاحیت و عدم صلاحیت چارچوب قانون براساس گزارش مراجع قانونی است نه چیز دیگر.

رئیس‌جمهور ادامه داد: به هیچ وجه در انتخابات به شایعات و اتهامات نمی‌توانیم توجه کنیم زیرا اتهامات ابتدا باید در یک دادگاه صالحه بررسی شود. در انتخابات معیار ما قانون است و جز این چیز دیگری نداریم.

وی تاکید کرد: طبق قانون و معیارهای قانونی به همه استانداران، فرمانداران و وزارت کشور می‌گویم در انتخابات در مقابل هیچ جریان، گروه و حزبی مرعوب واقع نشوند.

رئیس‌جمهور گفت: عدالت یعنی فرصت برابر برای همه. پس فضا و امکانات دولتی اگر قرار است به کسی داده شود باید عادلانه باشد و همه به یک اندازه از آن استفاده کنند.

روحانی افزود: یکی از افتخارات بزرگ جمهوری اسلامی ایران حضور مردم پای صندوق رای است و یکی از نعمت‌هایی که امام (ره) برای ما آورد صندوق رای بود. البته صندوق رای از قبل هم وجود داشت ولی به صورت نمایشی بود. ما انتخابات و صندوق رای واقعی می‌خواهیم.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: رای مردم بسیار مهم است. قبل از اینکه غرب بخواهد به ما بگوید صندوق و رای چیست قرآن این موضوع را به ما آموخته است.

وی گفت: باید سعی کنیم در انتخابات عدالت به وجود آید و سوءظن ایجاد نشود. اگر قرار است در انتخابات صندوقی در نظر بگیریم این صندوق یک صندوق شفاف باشد که داخل صندوق دیده شود و فردا نگویند یک سوم صندوق پر بود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در انتخابات همه چیز باید شفاف باشد گفت: حتی اگر می‌شود یک دوربین در زمان شمارش آرا گذاشته شود و همه روند شمارش آرا را مشاهده کنند. شاید برخی چیزها هزینه داشته باشد ولی برای اینکه یک انتخابات شفاف داشته باشیم نیاز است.

وی در خاتمه اظهار داشت: همه ما باید طبق فرمایش مقام معظم رهبری که فرمودند آرای مردم حق‌الناس است این آرای مردم را حق‌الناس بدانیم و بدانیم در آخرت باید پاسخگو باشیم.

دانا

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news