امروز : شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۳/۰۹ - ۱۱:۴۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

لاریجانی:آل‌سعود در کمتر از ۱۰ سال سقوط می‌کند

بصير،طی هفته‌‌های اخیر در مصاحبه‌ ویژه‌ای با محمد جواد لاریجانی سیاستمدار برجسته و شخصیت علمی شناخته شده کشورمان به بررسی روند مذاکرات هسته‌ای با تمرکز ویژه بر تفاهم لوزان و همچنین انتشار پیشنهاد مشخص وی برای تغییر در مودالیته و استراتژی مذاکراتی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان پرداخت. محمد جواد لاریجانی درباره سایر مسائل مهم کشور […]

بصير،طی هفته‌‌های اخیر در مصاحبه‌ ویژه‌ای با محمد جواد لاریجانی سیاستمدار برجسته و شخصیت علمی شناخته شده کشورمان به بررسی روند مذاکرات هسته‌ای با تمرکز ویژه بر تفاهم لوزان و همچنین انتشار پیشنهاد مشخص وی برای تغییر در مودالیته و استراتژی مذاکراتی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان پرداخت.

محمد جواد لاریجانی درباره سایر مسائل مهم کشور و جهان، به‌ویژه مسائل منطقه‌ای و تجاوز نظامی آل سعود به یمن نیز به گفت‌وگو نشست که امروز بخش مربوط به تحلیل معاون اسبق وزارت امور خارجه کشورمان و بنیانگذار مرکز مطالعات وزارت امور خارجه درباره تحولات یمن، منتشر می‌شود:

معاون اسبق وزارت امور خارجه کشورمان و رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه در بخشی دیگر از این گفت‌وگو در پاسخ به سؤالی راجع به مسائل مربوط به حمله آل سعود و وضعیت حقوق بشر در یمن گفت: حمله عربستان به یمن در واقع استراتژی آمریکا است و عربستان به‌دلیل خطاها و کوتاهی‌های سیاسی که دارد قربانی این استراتژی می‌شود.

* شانس یمن برای پیروزی بر تجاوز نظامی آل‌سعود بسیار بالاست

لاریجانی با بیان اینکه برای آمریکایی‌ها بسیار ترسناک است که یمن در تجربه بیداری اسلامی موفق شود، تصریح کرد: البته شانس یمن در این زمینه (پیروزی و تجربه بیداری اسلامی موفق) بسیار بالاست. آنها (آمریکایی و وابستگانش) توانستند با زحمت در مصر حرکت مردمی را ناتمام بگذارند، در تونس هم به‌گونه‌ای در حرکت‌های مردم تأثیر گذاشتند، اما شرایط عظیم تاریخی و فرهنگی مردم یمن کاملاً متفاوت است.

* برقراری دموکراسی پیشرو در یمن بزرگترین تهدید برای آمریکاست

رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه با اشاره به تاریخ عظیم و عظمت ملت یمنی‌ و با تأکید بر اینکه یمنی‌ها با الگوپذیری از ایران شانس بسیار بالایی در ایجاد یک دموکراسی موفق و پیشرو را دارند، خاطرنشان کرد: این (برقراری دموکراسی پیشرو و موفق در یمن) بزرگترین تهدید برای آمریکا است. منافع آمریکا و انگلیس و فرانسه در منطقه این است که هیچ جا دموکراسی رشد نکند و دیکتاتورهای سکولار در کشورهایی که تکاثف کافی جمعیتی ندارند دنبال می‌شود. اتفاقاً یمن، عراق و سوریه از مواردی است که تکاثف جمعیتی قوی دارند و لذا شما می‌بینید بحث‌های تجزیه این کشورها مطرح می‌شود.

وی تأکید کرد: این‌ها (آمریکایی‌ها) هیچ‌وقت نگران کویت و امارات نیستند ولی اگر کویت و امارات و عمان و عربستان با هم جمع شوند و تکاثف جمعیتی پیدا کنند، بسیار نگران می‌شوند.

* مروری بر جایگاه ویژه یمن در تئوری تکاملی (تحولی) نوع بشر از زبان رئیس پژوهشگاه بنیادی

لاریجانی درباره سابقه درخشان تمدنی یمن اشاره کرد: یمن نه تنها گهواره توسعه تمدن بشری و تمدن اسلامی است، بلکه در تئوری تکاملی (تحولی) داروین جایگاه مهمی دارد. مطابق تئوری داروین، حدود دویست‌هزار سال پیش اولین نمونه انسان امروزی، معروف به انسان مدرن،‌ همو ساپین (Homo sapiens)، که از لحاظ آناتومی کاملاً مثل آناتومی بدن امروز ما بوده است، در حبشه (رودخانه آواش Awash و دهکده هرتو Herto) ظاهر شد. بر اساس نظریه “جهش بزرگ انسانی” ۱۳۰هزار سال بعد از آن حادثه، انسان مدرن رفتاری در همان منطقه شرق آفریقا و اتیوپی ظاهر شدند. سپس، با بررسی آثار فسیلی به جا مانده، می‌توان گفت حدود ۱۰هزار سال بعد از ظهور انسان مدرن (بدنی و رفتاری)، مهاجرت تاریخی انسان از آفریقا اتفاق افتاد و همه علائم نشان می‌دهد که این نسل اولیه از اتیوپی خارج شدند و وارد آسیای میانه و نزدیک شده و در “هلال حاصل‌خیز” اطراف دریای خزر اقامت گزیدند و در مسیرهای مختلف به‌سوی هند و به‌سوی شرق دور و به‌سوی اروپا رفتند.

وی افزود: در اولین تاریخ نگاری آنتروپولوژیک، یمن و بخش‌هایی از سرزمین ایران مانند (قشم، دریای خزر) اقامتگاه‌های اولیه انسان جدید (Homo Sapiens) بوده، لذا حقیقتاً می‌توان یمن و ایران را گهواره تکامل انسانی (نوع و تمدن) دانست.

رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضائیه همچنین ادامه داد: پیامبر اکرم(ص) به‌اندازه‌ای یمنی‌ها را دوست داشتند که فرمودند: من یمنی هستم. حضرت علی(ع) نیز مدتی در زمان حیات پیامبر اعظم(ص) فرماندار یمن بود. در جریان همین بمباران‌های اخیر، سعودی‌ها مسجدی را که در قرن دوم هجری در یمن ساخته شده بود نابود کردند.

* آمریکایی‌ها از احتمال استقرار موفق دموکراسی در یمن وحشت‌ کرده‌اند

لاریجانی با بیان اینکه آمریکایی‌ها از احتمال موفقیت در برقراری دموکراسی در یمن وحشت کرده‌اند، گفت: علت این وحشت آن است که اگر این دموکراسی موفق شود، چهره کل منطقه از لحاظ استقلال و رشد و حکومت‌ها تغییر پیدا می‌کرد.

* آمریکا سعودی را وادار به حمله به یمن کرده است/ آل‌سعود در کمتر از ۱۰ سال سقوط می‌کند

این تحلیل‌گر ارشد مسائل راهبردی با بیان اینکه آمریکایی‌ها به‌دلیل وحشت خود از برقراری دموکراسی در یمن، سعودی‌ها را وادار به حمله به این کشور کردند؛ آمریکا را دارای دو منفعت در این اقدام ظالمانه سعودی‌ها توصیف کرد و گفت: آل سعود در این تجاوز نظامی مانند کسی است که سرش را محکم به سنگی زده است. رژیم آل سعود در کمتر از ۱۰ سال سقوط می‌کرد و با حمله به یمن سرعت سقوطش به‌مراتب بالا رفته است.

* آمریکا به‌دنبال برقراری دیکتاتور سکولار با وجهه مدرن‌تر در عربستان است

لاریجانی با بیان اینکه آمریکایی‌ها قصد دارند در عربستان دیکتاتوری سکولار با وجهه مدرن‌تری ایجاد کنند، گفت: پادشاه قبلی عربستان غربی‌ها را دعوت کرد و گفت: “ما سکولار هستیم”. من به خانم ناوی پیلای (کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد) گفتم: “شما به عربستان رفتید و آن‌قدر از آنها تمجید کردید”. وی به من گفت: زمانی که به عربستان رفتم، پادشاه این کشور به من گفت: “ما به‌طور کلی سکولار هستیم و هیچ اعتقادی نداریم به اینکه اسلام باید مبنای حکومت باشد ولی الآن سیستم ما تحمل این بحث را ندارد!”.

* مکه نقش بسیار اساسی در بیداری اسلامی ایفا خواهد کرد

رئیس ستاد حقوق بشر با تأکید بر اینکه برای آمریکا و غرب و رژیم صهیونیستی سلطه بر کعبه بسیار اهمیت دارد، تصریح کرد: مکه در بیداری اسلامی نقش بسیار اساسی پیدا خواهد کرد. اینکه حضرت امام(ره) حج ابراهیمی را مطرح کردند یک نکته باحساب در نهضت بیداری اسلامی بود، این‌ها ارکان بیداری اسلامی است. این‌ها [آمریکا و غرب و رژیم صهیونیستی] به‌شدت نگران این قضیه بودند.

وی نفع دوم آمریکایی‌ها در تجاوز نظامی آل سعود به یمن را کمک این رژیم به سرکوب جریان بیداری اسلامی عنوان کرد و افزود: اگر بتوانند جریان بیداری اسلامی را در انقلاب مردم یمن سرکوب کنند، یا هرچقدر هم آسیب بزنند برای آمریکا نفع دارد.

* استدلال آل‌سعود در تجاوز نظامی به یمن از لحاظ فضاحت استدلالی بسیار جالب است

این کارشناس ارشد مسائل راهبردی با بیان اینکه استدلال آل سعود در تجاوز نظامی به یمن نیز از لحاظ فضاحت استدلالی بسیار جالب است، گفت: آل سعود می‌گوید: “به‌دلیل اینکه حوثی‌ها کودتا کردند ما به یمن حمله کردیم.” مگر حکومت شما (آل‌سعود) چقدر به رأی مردم وابسته است؟

لاریجانی خطاب به سردمداران رژیم آل سعود گفت: در زمان اربکان در ترکیه کودتا شد، شما باید حمله کنید؟ در یمن کودتایی نشد ولی به‌فرض هم کودتا شده باشد، آیا مجوز حمله به آنجا را صادر می‌کند؟

* منطق آل‌سعود کل منطقه را به آشوب می‌کشاند

لاریجانی با بیان اینکه این منطق آل سعود کل منطقه را به آشوب می‌کشاند، تصریح کرد: این فضاحت استدلال بدان معناست که هرکسی زور دارد می‌تواند حمله کند. البته برای ما مشکلی نیست، چون ما قدرتمند بوده و قدرت عظیم منطقه هستیم هیچ نگرانی از این بابت نداریم ولی برای آنهایی که در منطقه کم‌زور هستند وضع خوبی ندارد. اگر بنا باشد هرکسی زور داشت بتواند زور بگوید خیلی مسئله بدی خواهد بود و برای منطقه خطرناک است.

* ماجرای یمن نشان می‌دهد تمدن غربی در خشونت حد و مرزی ندارد

رئیس ستاد حقوق بشر با اشاره به جنایات جنگی رژیم آل سعود در یمن، این تجاوز نظامی را یک آدم‌کشی به تمام معنا و از بین بردن زیربناهای اساسی زندگی مردم یمن و محروم کردن آنان از دسترسی‌های اولیه به امکانات بقا توصیف کرد و گفت: آمریکا، عربستان، اولاند، فرانسه و اروپا مسئول مستقیم این جنایات هستند. این نشان می‌دهد تمدن غربی در خشونت حد و مرز ندارد.

لاریجانی با تأکید بر “ما نباید هیچ‌وقت به این دول غربی جنایتگر اعتماد کرده و فریب حرف‌های قشنگ و سوپرمدرنشان را بخوریم” خاطرنشان کرد: تجربه غربی، تجربه بسیار مفلسی است. زندگی جمعی آنها را که می‌بینید و در تجربه سیاسی نیز آنها اعلا درجه خشونت را دارند. اگر ما می‌خواستیم دنبال افول یک تمدن بگردیم، علامتی بهتر از این نداشتیم.

*تیپ عملیات آل‌سعود در یمن تیپ صهیونیستی است

معاون اسبق وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به اینکه تیپ عملیات آل سعود در یمن، تیپ اسرائیلی و صهیونیستی است و از قدیم نیز مدارکی وجود دارد که نشان می‌دهد حکام سعودی نوچه‌های رژیم صهیونیستی بودند، تصریح  کرد: با این وجود، دوره ما دوره شفافیت شر است و پرده‌ها از روی شر برداشته شده است. امروز مشخص شده است که اسلام سوپررادیکال داعشی و القاعده محصول رژیم صهیونیستی است و حتی دیگر کسی نمی‌تواند تردید جدی درباره جریانات نیویورک (برج‌های دوقلو) داشته باشد. کاملاً مشخص است که جریانات نیویورک چه توطئه حساب شده‌ای برای تهاجم به جهان اسلام بود.

این تحلیل‌گر برجسته مسائل بین‌المللی اضافه کرد: به هر صورت این حادثه (تجاوز نظامی آل سعود به یمن) یک بُعد رفتاری موضعی، یک بُعد دیگر در سیاست آمریکا دارد و همچنین یک جنبه‌ای نیز در نقشه منطقه دارد. پیش‌بینی من این است که با تحمل سختی‌ها، یمنی‌ها پیروز می‌شوند.

لاریجانی افزود: استدلال مقام معظم رهبری را کاملاً می‌پسندم که ایشان فرمودند غزه یک قطعه زمین بود ولی یمن دنیایی از زمین و ارتباطات است و محاصره یمن کار آسانی نیست. من عجیب نمی‌دانم که آمریکایی‌ها ظرف یکی دو ماه آینده فضاحت آل سعود را جمع و جور و آن‌وقت تحولات داخل عربستان را تکمیل کنند.

وی با بیان اینکه رژیم صهیونیستی می‌خواهد پایگاه خود در عربستان را آشکار و شفاف کند، تصریح کرد: اینها پروژه‌های بسیار عجیب و غریب در سر دارند ولی خداوند متعال باطل السحر دارد و مکر این‌ها را علنی می‌کند. من آینده مقاومت یمن را به هیچ وجه کمتر از پیروزی حزب‌الله و حماس نمی‌دانم، بلکه ان‌شاءالله بسیار فراتر از آنها است و روز پیروزی بزرگ نزدیک است.

بنیانگذار مرکز مطالعات وزارت امور خارجه در پاسخ به سؤالی مبنی بر “چه تحلیلی از تغییر و تحولات هیئت حاکمه عربستان در هفته‌های اخیر دارید؟” تصریح کرد: همان‌طور که بنده اشاره کردم این تغییر و تحولات کلید خورده و تحولاتی که آمریکا می‌خواست در رژیم سعودی ایجاد کند سرعت یافته است. عربستان با پیگیری آمریکا به‌سمت یک دیکتاتوری سکولار کاملاً آشکار حرکت می‌کند و از این حالت ظاهراً اسلامی در خواهد آمد./آ

بلاغ

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news