امروز : شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۳/۰۹ - ۱۹:۲۵ ذخیره فایل ارسال به دوستان

خیز داعش جهت تسلط بر شمال حلب

بصير، از اوایل هفته گذشته تحرکات گروه‌های تروریستی پس از آرامشی شکننده که بر جبهه عملیاتی حلب حکمفرما شده بود، از سر گرفته شد. هدف تحرکات دشمن در این مرحله قطع راه «خناصر» در نقطه «الراموسه» بود که دو شهرک الذهبیه و الراموسه را به یکدیگر مرتبط می‌کند. به همین منظور گروه‌های تروریستی تکفیری عملیاتی […]

بصير، از اوایل هفته گذشته تحرکات گروه‌های تروریستی پس از آرامشی شکننده که بر جبهه عملیاتی حلب حکمفرما شده بود، از سر گرفته شد.

هدف تحرکات دشمن در این مرحله قطع راه «خناصر» در نقطه «الراموسه» بود که دو شهرک الذهبیه و الراموسه را به یکدیگر مرتبط می‌کند.

به همین منظور گروه‌های تروریستی تکفیری عملیاتی را با عنوان «انتفاضه حلب» آغاز کردند و در اولین گام چند دستگاه اتوبوس مسافربری و تانکرهای حامل سوخت برای ساکنان شهر حلب را هدف گرفتند.

ارتش سوریه برای جلوگیری از افزایش تلفات غیر نظامیان در این حملات تروریستی برای چند ساعت این مسیر را مسدود کرده و به حملات تروریست‌ها که از مناطق الشیخ سعید و العامریه صورت می‌گرفت، پاسخ دادند.

اقدامات گروه‌های تروریستی به اینجا محدود نشد، بلکه این گروه‌ها تلاش کردند، مسیر منتهی به منطقه خناصر را بمبگذاری کنند که یگان مهندسی ارتش سوریه این بمب‌ها را خنثی کرد.

این درحالی است که بخش دیگری از گروه‌های تروریستی حملات شبانه‌ای را در جنوب حلب آغاز کردند که با مقابله نیروهای ارتش سوریه مواجه شدند.

از سرگیری درگیری‌ها در شیخ مقصود

اما منطقه شیخ مقصود، در شمال حلب بار دیگر شاهد از سرگیری درگیری‌ها بین کمیته‌های دفاع مردمی کُردهای سوریه با گروه‌های تروریستی از جمله «آزادگان شام» و «جبهه النصره» بود که اتاق عملیات مشترکی به نام «لبیک خواهرم» را تشکیل داده بودند.

کوی شیخ مقصود در حلب به این جهت که روی کوه «السیده» واقع شده و بر جنوب شهر حلب و شرق رود «قویق» اشراف دارد، همچنین این کوی به این جهت که تنها گذرگاه عناصر مسلح از شهر حلب به منطقه ریف شمالی حلب شمرده می‌شود، از اهمیت بسیار زیادی برای هر دو طرف درگیر برخوردار است.

از سوی دیگر، درگیری نیروهای ارتش سوریه با عناصر مسلح اطراف دانشکده نیروی هوایی در ریف حلب کشته شدن ده‌ها تکفیری را درپی داشت. دیگر یگان‌های ارتش سوریه نیز یکی از مقرهای فرماندهان گروه‌های مسلح در کوی المعادی حلب را هدف گرفتند.

در جریان درگیری نیروهای ارتش سوریه با عناصر تکفیری داعش در نزدیکی فرودگاه نظامی کویرس، «شادی الاحمد ابن محمود»، سرکرده این گروه تکفیری در شهرک الجابریه با گلوله یکی از تک تیراندازان ارتش سوریه کشته شد.

تلاش داعش برای سیطره بر شهرک‌های شمالی حلب

اما داعش از صبح روز جمعه حملاتی را علیه شهرک‌های ریف شمالی حلب با هدف تصرف شهر «صوران» آغاز کرد که در تصرف گروه‌های مسلح است، اما با مقابله آنها مواجه شد.

با این حال این گروه شهرک «التقلی» را تصرف کرد و با تدارک حمله‌ای گسترده علیه صوران در بخش‌هایی از آن نقوذ کرد. در این عملیات داعش بیش از ۲۰ عنصر خود از جمله «یوسف جیجو»، مسئول نظامی داعش در منطقه صوران را از دست داد و ۲ عنصر آن اطراف شهرک الحصیه به اسارت گرفته شدند.

گروه‌های مسلح در این درگیری‌ها همچنین موفق شدند، شهرک‌های غرناطه و الوحشیه و کارخانه قره خوجه را از داعش باز پس گیرند./ع

بلاغ

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news