امروز : یکشنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۰۳/۱۰ - ۹:۲۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تورم ایران برای جهان قابل باور نیست

بصير، فرهاد نیلی در بیست‌وپنجمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی با اشاره به نرخ بالای تورم در ایران و غیرقابل مقایسه بودن آن با اقتصاد‌های روز جهان گفت: سال‌ها و از دهه ۱۹۹۰ تاکنون تورم دو رقمی جایی در اقتصاد‌های پیشرفته جهان ندارد، اما تورم در ایران همچنان در سطح بالایی قرار داشته و […]

بصير،

فرهاد نیلی در بیست‌وپنجمین همایش سالانه سیاست‌های پولی و ارزی با اشاره به نرخ بالای تورم در ایران و غیرقابل مقایسه بودن آن با اقتصاد‌های روز جهان گفت: سال‌ها و از دهه ۱۹۹۰ تاکنون تورم دو رقمی جایی در اقتصاد‌های پیشرفته جهان ندارد، اما تورم در ایران همچنان در سطح بالایی قرار داشته و حتی با وجود کاهش آن در یکی دو سال اخیر قابل تأمل است. وی با اشاره به برخی از آمارهای تامل برانگیز در رابطه با میزان تورم و کاهش قدرت خرید در کشور ادامه داد: در ۲۶ سال پس از جنگ تحمیلی تا انتهای سال گذشته متوسط قیمت مصرف‌کننده ۱۰۶ برابر و قدرت خرید اسکناس ۱۰۰ تومانی به ۹۴ تومان کاهش یافته است.

نیلی با بیان این‌که پیش‌تر از بین ۱۴۴ کشور مورد بررسی در تورم ایران کشور ۱۴۲ بوده و در سال ۲۰۱۳ از بین ۱۰۹ کشور در رده یکی مانده به آخر و قبل از ونزوئلا قرار داشته است، گفت: این در حالی است که روند ما بعد از آن چندان رو به بهبود نبوده و همچنان تورم ایران دو رقمی است. رییس پژوهشکده پولی و بانکی گفت: در حالی نرخ تورم جهانی تک‌رقمی شده و فراتر از آن نمی‌رود، گفت: این در حالی است که متوسط نرخ جهانی ۶٫۹ است، اما تورم ما در شرایطی که اکنون نسبت به گذشته ایده‌آل شده به بیش از ۱۵ درصد می‌رسد. وی تاکید کرد: با وجود این‌که در یکی دو سال گذشته مشکل تورم تا حدی برطرف شده و رو به بهبود است، اما دو رقمی بودن آن رشد اقتصادی و بیکاری همچنان از چالش‌های اقتصادی ایران است. نیلی با تاکید بر ضرورت و کنترل و ترمیم تورم در اقتصاد ایران یادآور شد: تحقق تورم پایدار تک‌رقمی حتما نیازمند شرایط خاص و همکاری تمامی نهادهای اقتصادی و اصلاحات نهادی است.

بهار نيوز

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news