امروز : شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۱۱/۱۷ - ۱۰:۱۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

اشتیاق روز افزون فرشتگان جوان مازندرانی به پوشیدن لباس مشکی اعتیاد/افزایش آمار ۳۷۰۰ نفری بانوان معتاد مازندران

بصیر، به خاطر دارم، از ۱۴ سالگی مشروب مصرف می‌کرد‌‌م البته بیشتر به خاطر این بود که خانواد‌‌ه‌ام مصرف الکل را بد‌‌ نمی‌د‌‌انستند‌‌ و حتی خواهرم هم مصرف می‌کرد‌‌. در روزهای نخست، حال خوبی د‌‌اشتم اما ۸-۷ سال آخر بد‌‌نم الکل لازم د‌‌اشت و بد‌‌ون مصرف تلو تلو می‌خورد‌‌م، به طوری که کنترلم از د‌‌ست‌‌ […]

بصیر، به خاطر دارم، از ۱۴ سالگی مشروب مصرف می‌کرد‌‌م البته بیشتر به خاطر این بود که خانواد‌‌ه‌ام مصرف الکل را بد‌‌ نمی‌د‌‌انستند‌‌ و حتی خواهرم هم مصرف می‌کرد‌‌.

در روزهای نخست، حال خوبی د‌‌اشتم اما ۸-۷ سال آخر بد‌‌نم الکل لازم د‌‌اشت و بد‌‌ون مصرف تلو تلو می‌خورد‌‌م، به طوری که کنترلم از د‌‌ست‌‌ داده بودم و زود‌‌ گریه می‌کرد‌‌م یا می‌خند‌‌ید‌‌م.

پس از ۲۱ سال مصرف، از خواهرم خواستم تا برای ترک در یک مرکز درمانی، کمکم کند.

انتظار د‌‌اشتم من را به بیمارستان ببرند ولی خود‌‌م را د‌‌ر کمپ ترک اعتیاد‌‌ د‌‌ید‌‌م، شب اول که من را به کمپ بردند، همه را کتک زد‌‌م و جیغ و د‌‌اد‌‌ زیاد‌‌ی به راه اند‌‌اختم.

یکی د‌‌و روز بعد‌‌ که مستی‌ام رفته بود‌‌، پرسنل کمپ د‌‌ست و پای شان را نشانم می‌د‌‌ادند‌‌؛ یکی را چنگ زد‌‌ه بود‌‌م و موی یکی را کشید‌‌ه بود‌‌م، از آنچه رخ د‌‌اد‌‌ه بود‌‌ خجالت کشیدم ولی چیزی از ماجرا یاد‌‌م نمی آمد.

در طول درمان کلاس هایی با حضور روان شناس برای ما برگزار شد و تازه در آن زمان متوجه شدم که هشت سال گذشته را چه بد سپری کرده ام و خودم خبر نداشتم.

یک ماهی طول کشید تا کاملا پاک شوم و پس از درمان سعی کردم به هم دردان خودم کمک کنم.

در حال حاضر ۶ ماه که پاک هستم و توانستم رضایت خانواد‌‌ه‌ام را به دست آورم.

برای اینکه دوباره به سوی مصرف الکل نروم، سعی می‌کنم د‌‌ر جاهایی که الکل هست حضور نیابم و هر وقت وسوسه می شوم به جلسه می‌روم و با راهنمایم تماس می‌گیرم.

207125_149

افزایش آمار ۳۷۰۰ نفری بانوان معتاد مازندران
متن بالا، خلاصه گفت‌وگو با یک دختر معتاد به الکل است که خاطرات خود را از گذشته بیان کرده؛ متأسفانه در حال حاضر آمارهای غیر رسمی بانوان آلوده به مواد مخدر در استان ۳ هزار و ۷۰۰ نفر اعلام شده است.

این آمار در شرایطی از سوی دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مازندران عنوان شد که متأسفانه هر روز قبح اعتیاد در میان بانوان استان مازندران کمتر می‌شود و مجالس شادی و قهوه‌خانه‌ها محلی برای دورهمی‌های دسته‌جمعی و استفاده از مشروبات و قلیان‌کشی شده است.

از سویی تبلیغات نادرستی که درباره تاثیر مناسب مصرف شیشه برای بیداری شب امتحان و لاغری شده، سبب افزایش کشش دانشجویان و دختران جوان به سمت استفاده از مواد مخدر شده است و فرشته های جوان مازندرانی هر روز بیشتر لباس مشکی اعتیاد را برتن می کنند.

در کنار این آمارها، معاون پیشگیری اداره کل بهزیستی مازندران نیز به امر افزایش اعتیاد در حوزه بانوان اذعان دارد ومی گوید این نهاد تاکنون اقداماتی در راستای پیشگیری از اعتیاد در مازندران انجام داده است.

207131_503

اجرای سند جامع پیشگیری از اعتیاد بانوان با مشارکت تمامی نهادها
رمضانعلی گلچوبی، تشکیل اتاق فکر و شناسایی نیازهای حوزه زنان را از جمله اقدامات اداره کل بهزیستی عنوان می کند و۷ راه حل، شامل؛ بهره گیری از تشکل های بسیج، اصناف،کارگروه های قرآنی،استفاده از ظرفیت علمی دانشگاه ها به ویژه دانشگاه مازندران،برنامه های پیشگیری از اعتیاد در درون خانواده و راه اندازی ۲واحد درسی در زمینه پیشگیری از اعتیاد را جزو موارد پیشگیری از افزایش اعتیاد عنوان می کند.

وی از تدوین سند جامع پیشگیری از اعتیاد بانوان در استان خبر می دهدو معتقد است با همکاری و مشارکت تمامی نهادها توانایی اجرای برنامه ها وجود دارد.

این مسئله هم حائز اهمیت است که به گفته معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران ۳۱ مرکز آلوده به مواد مخدر در استان مازندران طی سال گذشته در راستای پیشگیری از افزایش اعتیاد شناسایی و پاک سازی شده است.

بازسازی و بهسازی مناطق آلوده تا سال ۹۵

علیرضا یونسی از بازسازی و بهسازی مناطق آلوده تا سال ۹۵ خبر می دهد و نظارت کیفی بر عملکرد مراکز اعتیاد استان را از اقداماتی عنوان می کند که در راستای بهداشتی کردن و مناسب سازی کمپ های ترک اعتیاد انجام شده است.

وی با بیان اینکه اداره کل بهزیستی استان ۳ مرکز برای نگه داری ولگردها و معتادان خیابان گرد راه اندازی کرده است، افزود:سعی داریم با تقسیم بندی مسئولیت هر نهادی، در زمینه پیشگیری و مبارزه با اعتیاد در استان اقدام کنیم.

اما در کنار همه این راه حل ها، افرادی مانند؛ وطن دوست که مدتی است در زمینه مبارزه با اعتیاد در شهرستان نور فعالیت دارد، بحث ارزان بودن سیگار، قلیان و مواد مخدر در استان را از دلایل اصلی مصرف آن ها عنوان می کند.

لزوم توجه به تأثیرفضای مجازی به عنوان عاملی برای افزایش اعتیاد

این مسئول تشکل مردم نهاد با بیان اینکه در حال حاضر خانواده ها، عاملی برای مصرف سیگار و قلیان در فرزندان به حساب می آیند، گفت:متأسفانه تاکنون به موضوع تغییر الگو، سبک زندگی و استفاده از فضای مجازی و ماهواره که دلیلی برای اعتیاد محسوب می شود، کمتر ورود پیدا کردیم.

وی با اشاره به اینکه در ۳ ماه گذشته متوجه شدم که ۵۰ درصد از پرونده های ترک اعتیاد در مرکز من وابسته به اثرات استفاده از فضای مجازی است، ابراز کرد:ترویج باورهای غلط، مصرف سیگار و قلیان در فضای مجازی، مجاز شمرده می شود.

وطن دوست بیان کرد: لازم است برنامه های پیشگیری از اعتیاد به صورت گسترده در فضای مجازی به اجرا درآید.

افزایش حس ارزشمندی بانوان، راه حلی برای پیشگیری از اعتیاد

یکی از مربیان کانون پرورش فکری کودک و نوجوانان مازندران نیز استفاده از ساعت کلاس پرورشی در مدارس را زمان مناسبی برای آموزش درباره آسیب های مواد مخدر عنوان می کند.

مژده پاک سرشت عقیده دارد با برگزاری میزگردهای دانش آموزی می توانیم، نوجوانان را نسبت به تاثیر نامناسب مواد مخدر آشنا کنیم.

پاک سرشت با اشاره به اینکه آموزش حرفه به زنان سبب رغبت کمتر به سوی مواد مخدر می شود، اضافه کرد: اگر حس ارزشمندی در بانوان به وجود بیاید احتمال آلودگی به مواد مخدر در آنان کمتر می شود.

207122_373

پیشنهاد مشارکت همه‌جانبه نهادهای دولتی با انجمن مردم‌نهاد
در حال حاضر مسئولان با تقسیم بندی وظایف هر نهادی سعی در پیشگیری از افزایش اعتیاد دراستان را دارند ولی تازمانی که این اقدامات تنها از سوی نهادهای دولتی به اجرا درآید وبه نقش سازمان های مردم نهاد و انجمن هایی که در این زمینه فعالیت دارند توجه جدی نشود ممکن است نتیجه رضایت بخشی به دست نیاید، چون همان طور که در گزارش به آن اشاره شد؛ بسیاری از معتادان با قصد تفریح و سرگرمی هرازگاهی مواد مخدر استفاده می کنند یا حتی بسیاری از معتادان آن قدر در پناهگاه های خود فرو رفته اند که هیچ نهاد یا مرکزی نسبت به وجود آن ها اطلاع ندارد.

از این روز به نظر می رسد استفاده گسترده و هماهنگ از امکانات و منابع دولتی تمامی نهادهای مسئول به همراه مشارکت و در اختیار قراردان امکانات به انجمن های مردم نهاد با توجه به ارتباط قوی تری که این نهادها با اقشار مختلف شهروندان دارند، می تواند راه حلی مفید جهت پیشگیری از افزایش اعتیاد در استان باشد.

بلاغ

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news