امروز : جمعه ۳۰ بهمن ۱۳۹۴
تاریخ : ۱۳۹۴/۱۱/۳۰ - ۲۳:۱۹ ذخیره فایل ارسال به دوستان

اوباما چقدر حقوق می‌گیرد؟

بصیر، وقتی صحبت از درآمد و حقوق بالا می‌شود، همه ناخواسته یاد پزشکان و مدیران ارشد می‌افتند، اما شاید برای بسیاری سوال باشد که رئیس‌جمهور آمریکا و همسرش چقدر درآمد دارند؟ پزشکان و مدیران ارشد به داشتن درآمدهای بالا معروف هستند به طوری که میانگین درآمد یک متخصص بیهوشی در آمریکا ۲۴۶ هزار و ۳۲۰ […]

بصیر، وقتی صحبت از درآمد و حقوق بالا می‌شود، همه ناخواسته یاد پزشکان و مدیران ارشد می‌افتند، اما شاید برای بسیاری سوال باشد که رئیس‌جمهور آمریکا و همسرش چقدر درآمد دارند؟ پزشکان و مدیران ارشد به داشتن درآمدهای بالا معروف هستند به طوری که میانگین درآمد یک متخصص بیهوشی در آمریکا ۲۴۶ هزار و ۳۲۰ دلار و میانگین حقوق یک مدیر ارشد سالانه ۱۸۰ هزار و ۷۰۰ دلار است.

به نظر شما دستمزد افراد پردرآمد آمریکا چقدر با درآمد رئیس جمهور این کشور فاصله دارد؟ جواب این است: دستمزد آنها با رئیس‌جمهور فاصله زیادی ندارد چراکه رئیس‌جمهور آمریکا سالانه ۴۰۰ هزار دلار حقوق دریافت می‌کند. علاوه بر این، وی سالانه چیزی حدود ۵۰ هزار دلار هم به عنوان پاداش دریافت می‌کند.

البته این ارقام در گذر زمان رشد کرده است. مثلا، جورج واشنگتن، نخستین رئیس‌جمهور آمریکا در سال ۱۷۸۹ میلادی سالانه تنها ۲۵ هزار دلار درآمد داشت. شاید این رقم از نظر شما مبلغ زیادی به نظر نرسد اما اگر بخواهیم این رقم را با نرخ تورم امروز تطبیق دهیم، میزان آن معادل ۶۰۰ هزار دلار امروز خواهد شد.

از سال ۱۷۸۹ میلادی تا امروز، حقوق رییس جمهور ایالات متحده ۵ مرحله افزایش داشته که جدیدترین آن مربوط به سال ۲۰۰۱ است که در آن سال کنگره حقوق ریاست‌جمهوری را از ۲۰۰ هزار دلار در سال به دو برابر یعنی ۴۰۰ هزار دلار افزایش داد. این حقوق کافیست تا رییس‌جمهور آمریکا در در زمره جمعیت یک درصدی طبقه ثروتمند در شهرهای اصلی این کشور قرار دهد.

البته ناگفته نماند که نباید دستمزد را با درآمد اشتباه گرفت. درحالی که دستمزد اوباما ۴۰۰ هزار دلار است اما درآمد او در سال ۲۰۱۱ میلادی حدود ۷۹۰ هزار دلار بوده است که این درآمد به لطف سرمایه‌گذاری و درآمدهای ناشی از فروش کتاب خاطراتش با عنوان «جسارت امید» حاصل شده است.

رئیس‌جمهور ایالات متحده نیز مانند سایر کارمندان، علاوه بر حقوق خود، مزایا نیز دریافت می‌کند اما برخلاف کارمندان، این مزایا شامل: حمل و نقل رایگان با لیموزین ریاست‌جمهوری، تردد با هواپیماهای نیروی هوایی و همین‌طور سکونت رایگان در کاخ سفید می‌شود.

مزایای دیگری که رئیس‌جمهور آمریکا از آن بهره‌مند می‌شود این است که در پایان دوره ریاست جمهوری خود همچنان از دولت حقوق دریافت می‌کند که این حقوق شامل پرداخت سالانه ۲۰۰ هزار دلار مزایای بازنشستگی، خدمات درمانی، سفرهای رایگان و همین‌طور دفتر اداری می‌شود. حتما از خود می‌پرسید بانوی اول دولت آمریکا چقدر حقوق می‌گیرد؟ باید بگوییم میشل اوباما که در اکثر سفرهای شغلی اوباما اورا همراهی می‌کند، حتی یک پنی حقوق از دولت دریافت نمی‌کند./آ

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

gorban-1

news