امروز : شنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۶
تاریخ : ۱۳۹۶/۰۴/۱۷ - ۲۱:۲۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

طرح ملی سد فینسک تهدیدی برای منطقه حفاظت‌شده دودانگه مازندران

طرح ملی سد فینسک در منطقه حفاظت شده پرور که احداث آن به زودی آغاز می‌شود، بدون تأیید مطالعات زیست محیطی است و بیشتر آب رودخانه سفیدرود یا اسپه‌رو که به رودخانه تجن ساری می‌پیوست را در خود ذخیره و به سمت سمنان منحرف می‌کند. در صورت ساخت این سد، علاوه بر برهم خوردن تعادل […]

طرح ملی سد فینسک در منطقه حفاظت شده پرور که احداث آن به زودی آغاز می‌شود، بدون تأیید مطالعات زیست محیطی است و بیشتر آب رودخانه سفیدرود یا اسپه‌رو که به رودخانه تجن ساری می‌پیوست را در خود ذخیره و به سمت سمنان منحرف می‌کند.

در صورت ساخت این سد، علاوه بر برهم خوردن تعادل محیط‌ زیست منطقه حفاظت شده دودانگه و تهدید حیوانات در معرض انقراض و جنگل‌ها و خشک شدن چشمه‌‌ها و آبشارهای این مناطق، شاهد نابودی مزارع کشت برنج و معیشت روستاییان بندبن و چهاررودبار خواهیم بود.

ساخت این سد که در منطقه‌ای حساس و شکننده، با توپوگرافی پیچیده با مجاورت چهار منطقه حفاظت شده دودانگه، پرور، بولا و کیاسر واقع شده است، می‌تواند آثار مخرب و جبران‌ناپذیری را به این مناطق و روستاهای همجوار این سد وارد کند.

مسؤولان سمنان به جای اندیشیدن به توسعه ناپایدار شهر سمنان، به فکر حفظ ذخیره‌گاه‌های طبیعی و بکر منطقه باشند.

منطقه فیسنک در گذشته جزئی از مازندران بوده اما در حال حاضر با سوء‌مدیریت سیاسیون اهل سمنان کمر به نابودی خود و مازندران بستند و پوزخندی به سد شهید رجایی ساری می‌زنند و آبش را از بالادست قطع می‌کنند. آیا مسؤولان مازندران بیدارند؟

ارسال دیدگاه

photo_2016-05-31_13-37-56

photo_2016-06-02_15-16-08

photo_2016-06-02_15-16-04

1

sana shirini-1

gorban-1

news